Renowacja nagrobków

Oprócz wyrobu nagrobków – lastrykowych i granitowych oraz aranżacji otoczenia monumentów, ważną pozycją w palecie usług Zakładu Kamieniarskiego Gefert są usługi renowacyjne. Można tu wyróżnić typowe odnawianie pomników, odnawianie napisów, dorabianie elementów i wymianę poszczególnych części nagrobków, podnoszenie zapadniętych nagrobków. Dodatkowo zajmujemy się drobnymi usługami, takimi jak sprzątanie grobów.

Jedną z najważniejszych usług oferowanych przez Zakład Kamieniarski Gefert jest renowacja nagrobków – lastrykowych i granitowych. Z propozycji tej mogą skorzystać osoby, które nie chcą wymieniać nagrobka zniszczonego na skutek upływu czasu (lub z innych przyczyn). Nawet bardzo zniszczony pomnik lastrykowy oczyszczony mechanicznie może wyglądać niemal jak nowy. Często spotykamy się z sytuacją, gdy zamawiający usługę jest zdumiony, jak piękny jest odnowiony nagrobek, do tej pory zaniedbany i nieefektowny mimo czyszczenia i konserwowania tradycyjnymi środkami do pielęgnacji i konserwacji nagrobków. Oczywiście nie każdy pomnik da się oczyścić tak samo – dużo zależy tu od materiałów użytych przez kamieniarza do wykonania tego konkretnego nagrobka, kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat temu.

Sam proces oczyszczania nagrobka można podzielić na kilka faz.
W fazie pierwszej nagrobek jest oczyszczany z zabrudzeń takich jak kurz, ziemia, liście, resztki parafiny. Następnie mechanicznie zdzierana jest zniszczona warstwa lastryka, tak by nie uszkodzić nagrobka. Jest to proces żmudny i długotrwały, nic tu nie można robić pochopnie, tak by renowacja pomnika zakończyła się sukcesem. Wieloletnie doświadczenie naszych pracowników jest gwarancją, że nagrobek nie ulegnie w czasie oczyszczenia trwałemu i nieodwracalnemu zniszczeniu. Gdy pomnik jest już oczyszczony, następuje etap podklejania elementów, które odeszły od siebie na skutek upływu czasu – praktycznie jest on na nowo montowany. Podklejony i oczyszczony nagrobek zostaje na końcu procesu odnawiania poddany lakierowaniu – co dodatkowo wygładza jego powierzchnię oraz impregnuje, czyniąc odpornym na warunki atmosferyczne. Tym samym odnowiony pomnik jest dużo trwalszy.

Oprócz satysfakcji finansowej ważnym aspektem naszej pracy jest satysfakcja z pomocy udzielanej ludziom, z uratowania niejednokrotnie pięknego i oryginalnego nagrobka, o niespotykanej obecnie formie. A największą nagrodą – zadowolenie zamawiającego i przyczynienie się do zachowania w pamięci Kogoś, dla kogo tak wiele lat temu został wykonany ten właśnie odnawiany monument.

Inną oferowaną przez nas usługą jest odnawianie napisów na pomnikach. Nawet najbardziej zatarte napisy mogą po renowacji wyglądać jak nowe. Na specjalne życzenie oferujemy również usługę pogłębiania wyrytych napisów – na cmentarzu, bez ryzykownego demontowania nagrobka. Nasza firma zajmuje się również dorabianiem elementów nagrobków. Bardzo popularne jest na przykład dorabianie płyt zakrywających rabatki – granitowych lub lastrykowych. Jako jedna z nielicznych firm nadal wyrabiamy elementy z lastryka. Choć nie jest możliwe dokładne odtworzenie koloru lastryka sprzed lat, zawsze staramy się by ten kolor był jak najbardziej zbliżony do oryginalnego. Częstą usługą jest również dorabianie wazonów, które często są niszczone wskutek mrozu rozsadzającego w nich wodę.

Często stosowanym w dawnych latach sposobem na obniżenie kosztów pomnika – w sytuacji, gdy każdy granit był trudno dostępny i drogi – było wykonywanie dołu nagrobka z lastryka, z granitową głowicą. Teraz, gdy granity nie są już towarem deficytowym, warto zastąpić elementy lastrykowe granitowymi, z zachowaniem oryginalnej głowicy – z ewentualnym odnowieniem napisów. Nasza firma jest tu bardzo elastyczna, spełniamy wszelkie życzenia klientów, mamy też duże doświadczenie w tym zakresie i możemy służyć fachową pomocą przy wyborze granitu, wyglądu nowych elementów, otoczenia grobu.

Każdy nagrobek jest narażony na zapadnięcie – i może to nastąpić nawet po wielu latach od pochówku. W przypadku niewielkich przechyłów można próbować coś zrobić samemu – choć też jest to ryzykowne. Gdy nagrobek przechylił się w sposób bardzo widoczny, gdy pojawiły się pod nim wyrwy – jedynie fachowcy mogą zapewnić bezpieczeństwo przy ponownym ustawianiu monumentu we właściwej pozycji. Nasi pracownicy mają w tym względzie kilkunastoletnie doświadczenie, zawsze też można z nami spisać umowę – co nie każdy z zajmujących się tego typu usługami chce zaoferować. W razie jakichkolwiek uszkodzeń elementów – co wydarzyć się może zawsze, mimo zachowania wszelkich środków ostrożności – nieodpłatnie wykonujemy dokładnie takie same elementy, z tych samych materiałów.

Dla osób zabieganych lub zamieszkujących w innych miejscowościach lub krajach, a przez to nie mogących systematycznie odwiedzać miejsca pochówku bliskich oferujemy usługę sprzątania grobów. Może to być sprzątanie okazjonalne i jednorazowe – na przykład w okresie przed 1 listopada, jak również systematyczne – comiesięczne lub cokwartalne. Na życzenie możemy również zapalić znicze na grobie oraz wykonać zdjęcie oczyszczonego nagrobka i przesłać je mailem.